« Travanj 2024 »

"Toplina srca" - likovno-konceptualni rad likovne skupine "Artisti"

Povodom Međunarodnog dana tolerancije koji se od 1995. godine obilježava 16.11. učenice likovne skupine "Artisti" napravile su likovno konceptualni rad pod nazivom "Toplina srca". Likovni rad odabran je od strane školske komisije kao jedan od 3 najbolja rada, te smo ga prijavili na natjecanje Oboji svijet - Forum za slobodu odgoja koje se odražava već 13. godinu za redom.

Učenice likovne skupine (Una Hadžiabdić, Meri Koljanin, Maja Milovanović, Mila Oštrić, Tea Jokić i Nicole Ravančić) nacrtale su flomasterima na hamer papiru veliki i glavni organ našeg organizma, srce te su ga obojale hladnim bojama. Na srcu su nacrtana i četiri dlana, monokromatski, bez boje, ali s različitim uzorcima koje predstavljaju 4 rase naše planete: avkazoidna, mongoloidna, australoidna i negroidna. Potom su svoje ruke oslikale toplim bojama za kožu (body paint) te ih prislonile na nacrtane dlanove čime su htjele prikazati prijenos topline tijela i srca sa pojedinca na hladno srce naše planete. Zašto hladno srce naše planete? Jer svijet pogađaju razne krize i odrasli neprestano ponavljaju iste greške. Toplina srca našeg svijeta ovisi o povezanosti i prihvaćanju međusobnih različitosti. Različitost se najjasnije vidi u boji kože. Ono što mi možemo učiniti da svi imaju jednaka prava i da se osjećaju prihvaćeno jest pružiti jedni drugima ruke i ujediniti ih preusmjeravajući toplinu srca svakog pojedinca u srce naše planete Zemlje. (K.K.)

objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 24. 11. 2023.