« Travanj 2024 »

SVEČANA DODJELA NAGRADA U OŠ CENTAR PULA POVODOM PROJEKTA ZELENE ISTRE - RECIKIRAJMO U ŠKOLI

Učenici u dvije godine spasili 35 stabala i uštedjeli 42.072 hl vode te 84.126 kwh električne energije

Galerija slika s dodjele nagrada može se naći ovdje.

Projekt Reciklirajmo u školi i u školskoj godini 2012./2013. proveden je u 11 osnovnih škola Grada Pule koje su iskazale interes za sudjelovanje (osnovne škole Stoja, Veruda, Šijana, Kaštanjer, Tone Peruško, Monte Zaro, Centar i Veli Vrh, Talijanska osnovna škola Giuseppine Martinuzzi, Škola za odgoj i obrazovanje, Privatna osnovna škola s pravom javnosti Jurja Dobrile). Prema prikupljenim podacima u svakoj školi prije samog početka projekta u natjecanju je sudjelovalo ukupno 3.902 učenika.

Već drugu godinu za redom Zelena Istra u suradnji s donatorima projekta želi da učenici kroz sustav natjecanja osnaže i pokažu svoje znanje o selektivnom odvajanju otpada i recikliranju. Iako je osnova projekta natjecanje u sakupljanju starog papira, program je sveoubuhvatan i inovativan te educira i uključuje ne samo učenike, već i nastavnike i ostale djelatnike škole o važnosti odvojenog sakupljanja otpada. U natjecanju sudjeluju svi učenici s ciljem da zajedničkim trudom i naporima postignu što bolje rezultate. Na taj način uključujemo i djecu koja inače ne sudjeluju u školskim aktivnostima i natjecanjima te kod istih razvijamo pozitivan natjecateljski duh i populariziramo vrijednost znanja.

Projekt je trajao od veljače do lipnja mjeseca 2013. godine u školama sudionicama. Od 20. do 24. svibnja natjecanje je bilo prošireno i na susjede učenika pod simboličnim nazivom "Tjedan papira-sakupljanje u susjedstvu". Učenike smo taj način potaknuli da, kao nekada njihovi roditelji i nastavnici, pokušaju prikupiti što više papira od susjeda.

Učenici i djelatnici 11 pulskih osnovnih škola u školskoj godini 2012./2013. prikupili su ukupno 5.530 kilograma starog papira.

Budući da sve škole nemaju jednak broj učenika, pobjednik je određen prema koeficijentu - podijeljena je ukupno prikupljena količina papira u pojedinoj školi s brojem učenika iste. Škola pobjednica je ona koja skupi najviše kilograma po učeniku. U školskoj godini 2012./2013. poredak škola je idući:  1. mjesto OŠ Centar, 2. mjesto OŠ Kaštanjer i 3. mjesto OŠ Tone Peruško.

Projekt su podržali i financijskim sredstvima osigurali kupnju nagrada:Grad Pula, Odsjek za zaštitu okoliša, Turistička zajednica Grada Pule i tvrtka Metis d.d.

1. nagrada: LCD PROJKETOR; PLATNO ZA PROJEKTOR; Sveobuhvatni vodič o životinjama i njihovom ponašanju SVIJET ŽIVOTINJA, autorica Charlotte Uhlenbroek; 5 novih kutija za prikupljanje papira-sakupljanje.

2. nagrada: LCD PROJKETOR; PLATNO ZA PROJEKTOR; Sveobuhvatni vodič o životinjama i njihovom ponašanju SVIJET ŽIVOTINJA, autorica Charlotte Uhlenbroek; 5 novih kutija za prikupljanje papira-sakupljanje.

3. nagrada: DIGITALNI FOTOAPARAT; Sveobuhvatni vodič o životinjama i njihovom ponašanju SVIJET ŽIVOTINJA, autorica Charlotte Uhlenbroek; 5 novih kutija za prikupljanje papira-sakupljanje.

4. nagrada/utješna za sve škole sudionice: Sveobuhvatni vodič o životinjama i njihovom ponašanju SVIJET ŽIVOTINJA, autorica Charlotte Uhlenbroek; 5 novih kutija za prikupljanje papira-sakupljanje.

Svečana dodjela nagrada održana je u školi pobjednici OŠ Centar 31. listopada 2013.  godine. Učenici OŠ Centar su za sve prisutne priredili prigodan kulturno-umjetnički program koji se sastojao od nastupa školskog zbora, recitacija sa zanimljivim i poučnim ekoporukama i plesne predstave o važnosti očuvanja okoliša i prirode.  Svečanosti su nazočili i predstavnici škola sudionica u projektu koji su s velikom radošću preuzeli svoje nagrade i još većim oduševljenjem dočekali objavu udruge Zelena Istra da u ponedjeljak 04.11.29013. godine započinje nastavak projekta za školsku godinu 2013./2014.

Budući da se znamo da su za proizvodnju jedne tone papira potrebna dva stabla, 240 000 litara vode, 4799 kwh energije, učenici i školsko osoblje su tijekom dvije školske godine, koliko traje projekt Reciklirajmo u školi, - SPASILI 35 STABALA  I UŠTEDJELI 42.072 HEKTOLITARA VODE I 84 126 KWH ELEKTRIČNE ENERGIJE.

Mjesečne rezultate projekta svi sudionici, kao i zainteresirana javnost mogu vidjeti na službenim internetskim stranicama Zelene Istre i to na linku  http://otpad.zelena-istra.hr/bin/view/Otpad/ReciklirajmouSkoli

objavio: BORIS PEIN   datum: 3. 11. 2013.